Zakup kołdry to duże wyzwanie dla przeciętnego klienta, różnorodność dostępnych wyrobów i ich wersji potrafi przyprawić o ból głowy. Poniżej postaramy pomóc się Państwu w doborze odpowiedniego dla siebie produktu opisując podstawowe parametry kołder na które należy zwrócić uwagę podczas zakupu.

Rodzaj wypełnienia: obecnie na rynku oferowanych jest kilkanaście rodzajów wypełnienia kołder. Możemy wybierać zarówno w surowcach i włóknach naturalnych takich jak:
- puch: to najstarszy i najbardziej ceniony na świecie wypełniacz, wyroby puchowe są najlżejsze i najbardziej komfortowe. Produkty takie najczęściej pokryte są bawełnianymi tkaninami pokryciowymi. Takie połączenie gwarantuje najlepszą cyrkulację powietrza zapobiegając przegraniu. Nowoczesne metody produkcji u sprawdzonych producentów zapewniają bezpieczne użytkowanie wyrobów nawet przez alergików - tkaniny pokryciowe są antyroztoczowe, a wypełnienie sterylnie czyste. Do wypełniania kołder najczęściej stosuje się puch gęsi, sporadycznie idzie również kupić wyroby wypełnione puchem kaczym jednak jest on mniej sprężysty i posiada trudny do zlikwidowania specyficzny zapach. Im lepszy jakościowo puch zastosowano do wyprodukowania kołdry tym jest ona lżejsza przy zachowaniu tej samej klasy cieplnej - puch jest bardziej wyporny. Kołdry puchowe przeznaczone są dla osób lubiących spać wyjątkowo komfortowo.
- półpuch: to mieszanka puchu z pierzem, najczęściej spotykana zawartość puchu to 15-25%. Wypełnienie takie jest mniej sprężyste przez co wyroby są cięższe od puchowych. Jednak jest to nadal surowiec naturalny tworzący przyjazne warunki do snu. To odpowiednie produkty dla osób szukających dobrej jakości produktów w umiarkowanej cenie lub przeznaczone dla osób lubiących cięższe kołdry.
- pierze: kołdry wypełnione pierzem jałowym są zdecydowanie cięższe niż puchowe oraz półpuchowe, nadal jednak jest to produkt w pełni naturalny tworzący optymalne warunki dla snu. Z uwagi na niską cenę są atrakcyjną alternatywą dla kołder syntetycznych
- wełna - pozyskiwana jest z owiec europejskich, merynosów lub wielbłądów. Jako włókno naturalne podobnie jak puch i pierze wyroby wełniane również pozwalają ciału oddychać idealnie regulując temperaturę podczas snu. Wełna również posiada korzystny wpływ na zdrowie, potrafi również rozładować stres działając antystatycznie. Kołdry z wełny są cięższe niż puchowe. Polecane są dla alergików oraz osób schorowanych i starszych.
- włókno bambusowe: jako wypełniacz kołder stosowane jest od stosunkowo niedawna, jednak zalety tego włókna znane już są od tysięcy lat. Najważniejsza zaleta to antybakteryjne działanie, dzięki zawartości bamboo kun - substancji naturalnie produkowanej przez bambus chroniącej ją przed bakteriami i grzybami. Nawet po wielokrotnym praniu bamboo kun chroni nas przed dzianiem szkodliwych drobnoustrojów. Minusem włókna bambusowego jest dość niska sprężystość, uniemożliwiająca wyprodukowanie ciepłych i grubych kołder.
- włókno tencel: inaczej nazywane lyocell to włókno pozyskiwane z celulozy drzewnej, produkowane jest w nanotechnologii. Dzięki wyjątkowo gładkim i cienkim włóknom w dotyku porównywane jest do jedwabiu. Jest również bardzo wytrzymałe, higroskopijne oraz tworzy niekorzystne warunki do życia i rozwoju drobnoustrojów. Polecane jest alergikom oraz osobom ceniących sobie wysoki komfort użytkowania włókien naturalnych wraz z jednoczesną łatwością utrzymania higieny, ponieważ włókno to po praniu bardzo szybko schnie
- włókno ingeo: produkowane jest z kukurydzy to najbardziej ekologiczne włókno z uwagi na corocznie odnawialne źródła pozyskiwania tego surowca. Jest hipoalergiczne oraz posiada wyjątkowe właściwości regulacji wilgotności oraz temperatury. Minusem jest tutaj niska sprężystość włókna, która nie pozwala na wyprodukowanie ciepłych i grubych kołder.
- włókna syntetyczne: aktualnie najczęściej spotykane to włókna poliestrowe silikonowane, największą zaletą takich włókien jest neutralność dla alergików oraz szybkie schnięcie. umożliwiające bezproblemowe pranie. Zaletą jest również najniższa cena kołder syntetycznych. Kołdry te nie zapewniają przyjemnego, naturalnego ciepła jak w przypadku puchu i wełny. Również cyrkulacja powietrza jest o wiele słabsza niż w przypadku wyrobów z wypełnieniem naturalnym.


Klasa cieplna:
przy tym parametrze błędem jest sprawdzanie gramatury kołdry liczy się nie tylko ilość, ale przede wszystkim jakość. Im lepsze wypełnienie tym jest ono bardziej sprężyste i wyporne. Potrafi zgromadzić większą ilość powietrza we wnętrzu kołdry, a to właśnie powietrze jest izolatorem naszego ciepła. Najlepsze kołdry puchowe są niesamowicie lekkie, mamy uczucie jakby były one nadmuchane powietrzem. kołdry dzielą się na kilka podstawowych klas cieplnych:
- kołdry letnie: to najcieńsze kołdry przeznaczone do użytku w okresie letnim lub do użytku w dobrze ogrzanych pomieszczeniach. Nadają się również dla osób lubiących spać pod cienkim przykryciem lub w okresie rekonwalescencji pourazowej lub przypadkowej z uwagi na niesamowitą lekkość.
- kołdry całoroczne: to najpopularniejsza w naszym kraju odmiana kołder z uwagi na umiarkowany klimat w którym mieszkamy. Kołdry te posiadają optymalną grubość pozwalającą na jej użytkowanie przez cały rok, może z wyjątkiem najbardziej upalnych dni i nocy.
- kołdry zimowe: są to kołdry ze zwiększoną ilością wypełnienia, przeznaczone są do użytku w okresie zimowym w słabiej ogrzanych pomieszczeniach lub dla osób ciepłolubnych. Wśród kołder syntetycznych występują również kołdry DUO, są to zszywane z sobą na stałe dwie kołdry letnie. Powstała pomiędzy nimi komora powietrzna zapewnia dodatkową termoizolację.
- kołdry 4 PORY ROKU: są to spięte ze sobą napami na krawędziach dwie kołdry, jedna z nich jest kołdrą letnią, druga zaś to kołdra wiosenno-jesienna. W razie potrzeby możemy zastosować jedną z nich, a w najchłodniejsze noce po ich spięciu otrzymujemy grubą kołdrę zimową. Powstała pomiędzy kołdrami komora powietrzna podobnie jak w kołdrach DUO zwiększa właściwości termoizolacyjne.

Rzadziej spotykane są kołdry:
- kołdry wiosenno-jesienne: dość rzadko produkowane kołdry są to cieńsze wersje kołder całorocznych. Przeznaczone są dla osób dla których kołdry letnie są zbyt zimne, a kołdry całoroczne zbyt ciepłe.
- kołdry ultra letnie: przeznaczone są dla osób dla których nawet kołdry letnie są zbyt puszyste, nadają się o do użytku jedynie w okresie letnim.


Rozmiar kołdry:
najczęściej kupowane są kołdry w rozmiarze 155x200cm przeznaczone do użytku dla jednej osoby dorosłej. Dla dzieci możemy zakupić kołdrę o rozmiarze 135x200cm jednak z uwagi na małą różnice w cenie wielu klientów kupuje dla dzieci również kołdry 155x200cm. Najpopularniejszy rozmiar kołder dwuosobowych to 200x220cm. Coraz popularniejszy staje się również rozmiar 180x200cm. Przy doborze rozmiaru kołdry należy uwzględnić rozmiar łóżka, żeby kołdra nie była zbyt duża.
 

Trwałość: pod względem trwałości liderem są wyroby z wypełnieniem puchowym, półpuchowym, wypełnione pierzem oraz wełniane. Swoje pierwotne kształty potrafią one zachować nawet przez 10 lat jak i dłużej. Wyroby wypełnione włóknami syntetycznymi o wiele szybciej tracą swoje pierwotne kształty, ich trwałość wynosi do 5 lat. Dodatkowo częste pranie potrafi skrócić ich żywotność. Kołdry z wypełnieniem bambusowym, ingeo oraz tencel to nowość na rynku, jednak ich trwałość według badań laboratoryjnych będzie zbliżona do kołdry syntetycznych.

Właściwości antyalergiczne: niegdyś sądzono, że wyroby puchowe powodują alergie jednak badania naukowe potwierdziły, że jest to mit. Głównym alergenem w kołdrach są roztocza, a dokładnie ich odchody. Tkaniny pokryciowe kołder puchowych są bardzo gęste i uniemożliwiają przedostanie się roztoczy do wnętrza kołder. Również wypełnienie jest sterylnie czyste dzięki praniu w wysokiej temperaturze, oraz suszenie i sterylizacja w temperaturze przekraczającej 100 stopni C. Kupując wysokiej jakości produkt puchowy możemy być pewni jego neutralności dla alergików. Więc i kołdry puchowe mogą być przyjazne dla alergików, choć jeśli ktoś zamierza prać ją często polecamy takie z wypełnieniem syntetycznym. Pełna oferta kołder przyjaznych dla alergików.
 

Mamy nadzieję, że naszym poradnikiem ułatwiliśmy Państwu wybór idealnej kołdry dla siebie.
W razie pytań służymy pomocą:

tel: 660-48-54-64
mail: sklep@dla-spiocha.pl